Pandinus imperator

Pandinus imperator,  (Koch, 1841)

 

Synonimy:
Skorpion cesarski, Emperor Scorpion (ang.), Der Kaiserskorpion (niem.)

 

Występowanie:
Pandinus imperator zamieszkuje lasy tropikalne Afryki Zachodniej. Występuje w Ghanie, Gwinei, Demokratycznej Republice Konga, Nigerii, Togo.

Występowanie Pandinus imperator

 

Podstawowe wiadomości:
Pandinus imperator to najczęściej występujący w polskich hodowlach skorpion. Swą popularność zawdzięcza sporym rozmiarom (do 20 cm długości), słabemu jadowi oraz dosyć niewielkim wymaganiom. Jest zaliczany do rodziny Scorpionidae. W jego kolorze przeważa czerń, przechodząca niekiedy w brąz, granat lub ciemną zieleń. Posiada masywne szczypce oraz stosunkowo wąski zaodwłok. Jest on dość towarzyskim skorpionem i można trzymać kilka osobników w niewielkich grupach. Jest to największy skorpion świata, lecz nie pod względem długości tylko masywności i wagi. Dorosłe, zapłodnione samice mogą przekraczać nawet 60 gram!

 

Biotop:
Gatunek ten zamieszkuje głównie lasy tropikalne, jednak można go również znaleźć na sawannach. Spotyka się go pod w opuszczonych przez inne zwierzęta norach lub w kryjówkach wykopanych przez siebie.

 

Terrarium:
Dla jednego osobnika terrarium o wymiarach 30x30x30 w zupełności wystarczy. Dla większej liczby skorpionów pojemnik musi być odpowiednio większy. Za podłoże bardzo dobrze sprawdza się włókno kokosowe czy torf. Powinno być go sporo: około 10-15 cm, co umożliwi skorpionom kopanie w razie potrzeby. Dobrze jest zapewnić zwierzakom schronienie: tu świetne będą płaskie kamienie, kawałki kory. Można zawsze celem uatrakcyjnienia wyglądu, umieścić w terrarium sztuczną roślinkę czy też kawałek korzenia. Wszystkie rzeczy które mogą zapleśnieć, należy odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej sprawdza się tu nietoksyczny lakier akrylowy, robiony na bazie wody. Ostatnim elementem jaki powinien się znaleźć w terrarium jest płytka miseczka z wodą. Pomoże ona utrzymać odpowiednią wilgotność i zapewni skorpionowi stały dostęp do świeżej wody. Młodszym osobnikom do miseczki dobrze jest nasypać piasku lub też żwirku, co uniemożliwi im utopienie się. Dla całkowitych maluchów zbiorniczek z wodą jest zbędny.

 

Temperatura i wilgotność:
Jako że w naturze ten gatunek skorpiona zamieszkuje gorące lasy tropikalne, podobne warunki powinniśmy mu zapewnić w naszych terrariach. Wymagane są wysika wilgotność (70-90%) oraz temperatura 27-32 stopnie Celsjusza w dzień i około 24 stopnie w nocy.

 

Jad:
Jad Pandinusa imperatora jest całkowicie niegroźny dla zdrowia i życia człowieka. Zdrowa osoba po ukłuciu spodziewać się może jedynie lekkiego bólu oraz niewielkiego pęcherza w miejscu ukłucia.

 

Pokarm:
Wielkość podawanego pożywienia musi odpowiadać wielkości naszego pupila. Osobiście karmie moje skorpiony w myśl zasady że podawany pokarm nie powinien być większy niż głowotułów pajęczaka. A karmić możemy praktycznie wszystkimi karmowymi owadami: karaczanami, świerszczami, mącznikami, dorosłemu osobnikowi możemy podać mysiego oseska jako zróżnicowanie diety. Należy jednak uważać, gdyż gatunek ten ma dużą tendencję do tycia. Nie należy karmić ich zbyt często.

 

Uwagi:
Skorpion polecany początkującym hodowcom i jakże najczęściej kupowany ze względu na swoją wielkość, słaby jad i brak okazywania agresji. Jeśli już do tego dojdzie, używa swych masywnych szczypiec w celu obrony. Taki atak ze strony wyrośniętego osobnika może zakończyć się głębokim przecięciem skóry. Pandinus imperator objęty jest Konwencją Waszyngtońską.

 

 

Opracował SDY i BooYaKa na podstawie własnych doświadczeń i informacji zawartych na www.ub.ntnu.no/scorpion-files

 

Kanał youtube - skorpiony.com

Znajdziesz nas w Google+

Nabór do redakcji

Witajcie.

Trwa nabór do redakcji naszego portalu, podania można składać za pomocą formularza kontaktowego w zakładce Kontakt.

Interesują nas głównie informacje dotyczące wieku, doświadczenia w hodowli skorpionów oraz aktywność na innych portalach tematycznych. Mile widziane również inne informacje, wedle uznania.

Pozdrawiamy!